10 mýtů o litinovém nádobí, které rozhodně nejsou pravdivé!
Může se mýt litinové nádobí saponátem? Je bezpečné čistit litinové nádobí kovovým náčiním? Může se v litinovém nádobí připravovat tomatová omáčka? Je dost dobře možné, že jste slyšeli spoustu „zaručených“ tipů, jak používat, udržovat vzhled a funkčnost litinového nádobí. Některé z těchto zažitých mýtů a mylných představ chceme nyní vyvrátit ve vztahu k litinovému nádobí Lodge, abyste na něm mohli bez jakýchkoli pochyb začít hned vařit!
Mýtus: Litinové nádobí nemůžete mýt saponátem.
Skutečnost: Saponát není k mytí litinového nádobí nutný, ale jemný saponát lze použít. Ochranná vrstva na litinovém nádobí Lodge je poměrně dost odolná a trocha saponátu, vody a důkladné očištění kartáčkem jí neuškodí.
Mýtus: Pokud se na litinovém nádobí objeví rez, je zničené.
Skutečnost: Sami se zamyslete! I když se rez může vytvořit, dá se taky snadno odstranit; stačí zasaženou plochu vydrhnout drátěnkou a potom provést několik námi doporučených jednoduchých kroků k tomu, abyste obnovili ochrannou vrstvu svého litinového nádobí. Opakovanému výskytu rzi zabráníte, pokud litinové nádobí důkladně osušíte ihned po umytí a pokud do jeho povrchu nakonec vetřete slabou vrstvu jedlého oleje.
Mýtus: Litinové nádobí nesmí přijít do styku s kovovým náčiním.
Skutečnost: Litina je nejtrvanlivější kov, který můžete použít při vaření. To znamená, že současně s ním můžete při vaření používat jakékoli náčiní - silikonové, dřevěné i kovové.
Mýtus: Litinové nádobí nemůžete používat na sklokeramických vařičích.
Skutečnost: Litinové nádobí Lodge můžete bezpečně používat na různých varných površích, včetně sklokeramických desek. Stačí, když budete s nádobím zacházet opatrně - po povrchu varné desky ho nešoupejte a pánev sundejte z varné desky, jakmile pokrm dovaříte.
Mýtus: Novou litinovou pánev Lodge musíte ošetřit ochrannou olejovou vrstvou.
Skutečnost: Skvělou zprávou je, že pro vás povrch nového litinového nádobí ošetříme my! Posprejujeme ho tenkou vrstvu rostlinného tuku a nádobí zapékáme při vysoké teplotě ve velkoobjemové peci, aby se povrch potáhl ochrannou vrstvou (tzv. seasoningem) ještě dřív, než opustí slévárnu.
Mýtus: V litinovém nádobí nemůžete vařit ani kyselé ani zásadité pokrmy.
Skutečnost: Pokud tyto pokrmy připravujete v novém litinovém nádobí v malém množství, nic se neděje. Velké množství kyselých nebo zásaditých potravin může ale narušit ochrannou vrstvu, pokud vaření trvá delší dobu. Pokud tak dojde ke ztrátě značeného množství ochranné vrstvy, stačí provést několik námi doporučených jednoduchých kroků k tomu, abyste obnovili ochrannou vrstvu svého litinového nádobí.
Mýtus: Litinové nádobí, které bylo ošetřenou ochrannou vrstvou výrobcem, už nemusíte dál nijak ošetřovat.
Skutečnost: I když je vaše nové nádobí opatřeno ošetřeným povrchem a je připraveno k použití, je velice důležité, abyste se po každém vaření o litinové nádobí dobře postarali. Umyjte ho teplou vodou, ihned otřete do sucha a vetřete do jeho povrchu jedlý olej – a je to!
Mýtus: Litinové nádobí je nerozbitné.
Skutečnost: Litina je neuvěřitelně trvanlivá, ale není nezničitelná. Nezapomínejte proto, že litina praskne, když se začne ohýbat, a že je třeba s ní zacházet opatrně jako s jakýmkoli jiným varným nádobím.
Mýtus: Litinové nádobí je opatřeno chemickým povrchem, který vytváří jeho černou patinu.
Skutečnost: Na rozdíl od jiných výrobců, kteří používají černé barvivo kvůli lesku, společnost Lodge používá k péči o povrch litinového nádobí 100%ně přírodní materiál. Jedlý olej se do litiny zapeče během výroby a černá patina, která se tak vytvoří, je vlastně uhlíkovou vrstvou, která v pánvi zbyla z oleje.
Mýtus: Litinové nádobí nemůžete používat na indukčních plotýnkách.
Skutečnost: Vaše nové litinové nádobí si výborně rozumí s jakýmkoli zdrojem tepla, v kuchyni i venku. Nepoužívá se jenom v mikrovlnné troubě.
Když používáte na indukčním sporáku naše nádobí, které při vaření zabere dva hořáky, měl by být váš sporák vybaven můstkem, který zabrání nerovnoměrnému zahřátí litinové nádoby.