Mytí a údržba

Naučíme vás, jak ve třech jednoduchých krocích čistit litinové nádobí Lodge.

3 kroky k čistému litinovému nádobí

Krok 1

Mytí

Litinové nádobí umyjte v ruce. Můžete použít malé množství saponátu. Pokud je třeba, odstraňte napečené vrstvy škrabkou nebo kartáčkem na čištění litinového nádobí. Pokud je třeba odstranit kus připečeného pokrmu, nechte v nádobí na mírném ohni povařit menší množství vody po dobu 3-5 minut, nádobí nechte vychladnout a potom připečenou hmotu odstraňte škrabkou. V naší sadě na udržování povrchu nádobí najdete okamžitě všechno, co potřebujete k mytí a řádné péči o své litinové nádobí.

Mytí a údržba litinového nádobí

Krok 2

Osušení

Rychle a důkladně osušte hadříkem, který nepouští vlákna, nebo papírovou utěrkou. Pokud na utěrce zůstane malý černý flíček, jedná se o kousek ochranné vrstvy, což je naprosto normální jev.

Mytí a údržba litinového nádobí

Krok 3

Ošetření povrchu olejem

Do povrchu nádobí vetřete tenkou vrstvu kuchyňského oleje nebo speciálního spreje na údržbu nádobí. Olej vtírejte do povrchu nádobí papírovou utěrkou, dokud se rovnoměrně nerozetře po celé jeho ploše.

Je jedno, zda máte naši pánev, Dutch oven (hrnec), grilovací pánev nebo nádobí na pečení, každý typ litinového nádobí Lodge se čistí zcela stejným postupem.

Mytí a údržba litinového nádobí

FAQs

Časté otázky týkající se mytí litinového nádobí Lodge

Mohu namočit litinovou nádobu do vody?

Ne! Pokud se nádobí z litiny namočí do vody, začne se na něm tvořit rez. Pokud potřebujete odstranit připečené nebo těžce odstranitelné zbytky jídla, použijte nylonový kartáč nebo škrabku na pánve a potom nádobí opláchněte teplou vodou. Nakonec důkladně dosucha otřete.

Poznámka: Pokud necháte omylem litinové nádobí stát příliš dlouho ve vodě a objeví se na něm rez, není to důvod k panice! S trochou péče navíc rez odstraníte a litinové nádobí budete zase normálně používat.

Mohu litinové nádobí mýt saponátem?

Navzdory běžně rozšířenému názoru můžete při mytí litinového nádobí použít malé množství jemného saponátu, ale není to nutné. Při použití většího množství saponátu může dojít k odloupnutí ochranné povrchové vrstvy nádobí, pokud k tomu ale dojde, snadno ochrannou vrstvu opět vytvoříte.

Mohu mýt litinové nádobí ocelovou drátěnkou nebo kovovým kartáčem?

Ne! Doporučujme, abyste k odstranění nečistot, které nelze umýt, použili škrabku na pánve.

Ocelovou drátěnku nebo kovový kartáč můžete použít k odstranění rzi před aplikací nové ochranné vrstvy.

Mohu mýt litinové nádobí v myčce?

Ne. Naše litinové nádobí by se mělo mý pouze v ruce. V myčce se ničí ochranná vrstva a nádobí po umytí začne pravděpodobně rezavět. Informace o nádobí, které lze mýt v myčce, najdete v údajích o tepelně upraveném servírovacím náčiní.

 

Jak vyčistit a obnovit povrch rezavého litinového nádobí

Krok 1

Očištění kartáčem

Mytí a údržba litinového nádobíRezavé nádobí očistěte teplou vodou se saponátem a ocelovou drátěnkou. V tomto případě můžete použít saponát, protože budete později povrch nádobí ošetřovat olejovou vrstvou. Myjte a utírejte ručně a důkladně.

Krok 2

Nanesení olejové vrstvy

Mytí a údržba litinového nádobíNa povrch nádobí naneste tenkou rovnoměrnou vrstvu kuchyňského oleje (zevnitř i zvenku). Pokud použijete oleje moc, nádobí bude lepkavé.

Krok 3

Zapečení

Mytí a údržba litinového nádobíNádobí dejte dnem vzhůru na horní úroveň pečící trouby. Na spodní úroveň položte velký pečící plech nebo alobal, do něj se zachytí veškerý nadbytečný olej, který bude odkapávat z nádobí. Nechte vypéct zhruba 1 hodinu při teplotě 230-260°C. Nádobí nechte v troubě vychladnout a v případě nutnosti celý postup opakujte, dokud nedosáhnete typické černé patiny.

Pokud se budete starat o ochrannou vrstvu (seasoning), mělo by vaše litinové nádobí být v dobrém stavu. Přesto ale může dojít k tomu, že se na něm objeví rez. Pokud se jedná jen o pár rezavých flíčků, jednoduše je vydrhněte, nádobí opláchněte, osušte a do jeho povrchu vetřete trochu rostlinného oleje.

Lodge Lodge Lodge Lodge

Máte dotaz?

Máte dotaz?

Tip: Pokud se Vám úkol zdá těžký, klikněte na tlačítko Jiný úkol

Pole označená * jsou povinná.