Úvodní strana » O výrobci

výrobA litinového nádobí

Slévárna Lodge

Kde se rodí každý kus našeho litinového nádobí s ošetřeným povrchem

Společnost Lodge Cast Iron je nejen nejstarším výrobcem litiny v USA, ale pyšní se i nejdelší tradicí v oboru. Již v roce 1896 ve městě South Pittsburg ve státě Tennessee zakladatel společnosti Joseph Lodge obnovil provoz slévárny na železničářské díly a svůj podnik nazval Blacklock. Vyráběl železné žehličky, čajníky, kuchyňské dřezy a litinové nádobí. Slévárně se dařilo až do osudného dne v květnu 1910, kdy celá budova kompletně vyhořela.

Joseph Lodge byl vynalézavý člověk, takže si koupil pozemek jen pár bloků od původní slévárny. Pouhé tři měsíce po požáru, v srpnu 1910, už nová slévárna Lodge opět zásobovala trh litinovými výrobky. Slévárna je v provozu dodnes; prošla významnými změnami a inovacemi, ale způsob výroby vysoce kvalitního litinového nádobí zůstává v podstatě stále stejný.

Přečtěte si více o historii společnosti Lodge.

Společnost Lodge je nejen nejstarším výrobcem litiny v USA, ale pyšní se i nejdelší tradicí v oboru.

Lodge vyrábí bohatý sortiment litinového nádobí prastarým procesem, kterým je lití do pískových forem. Společnost používá vlastní směs roztaveného surového železa, oceli a dalších surovin, kterou odlévá do forem z písku. Protože se písek roztaví při vyšší teplotě než železo, forma udrží jeho tvar. Když se litinová pánev nebo hrnec zchladí, písková forma praskne a nový kus litinového nádobí je na světě. Lití do pískových forem se používalo už 680 let př. n. l. a zůstává nejlepší a nejpraktičtější metodou odlévání litinového nádobí.

Krok 1 - Roztavení

Do elektrické indukční pece vložíme směs roztaveného surového železa, recyklované oceli, odlitků z naší výroby a dalších slitin. Pec se rozžhaví na 1100°C a pojme 10 metrických tun tekutého železa. 1000 kg kovové vsázky se zkapalní po 45 minutách.

výroba litinového nádobí Lodge

Krok 2 - Výroba formy

Výroba našeho nádobí začíná vypracováním vzoru. Ve tvarovacím stroji Disamatic stlačíme směs písku, vody a jílu podle vzoru a vytvoříme formu. Každý stroj vyrobí 350-400 forem za hodinu.

výroba litinového nádobí Lodge

Krok 3 - Lití

Jakmile je písková forma hotová a roztavené železo dosáhne kýžené teploty, lijeme zkapalněný kov do formy. Protože se písek roztaví při vyšší teplotě než železo, forma udrží jeho tvar.

výroba litinového nádobí Lodge

Krok 4 - Oklepání písku

Když se litina zchladí, pohybují se odlitky po vibračním dopravníku, aby se z nich oklepal písek z formy, který recyklujeme.

Slévárna přešla od ručního odlévání forem k automatické výrobě v roce 1950. Tím se vytvořilo bezpečnější prostředí pro všechny zaměstnance slévárny. V roce 1965 se společnost Lodge stala první americkou firmou, která použila dánský tvarovací stroj Disamatic, jenž se kdysi používal jako výrobní zařízení za 2. světové války. Toto inovativní zařízení provoz plně zautomatizovalo a zásadním způsobem zvýšilo výrobní kapacitu. Během 70. let minulého století proběhla renovace slévárny Lodge, při které byly osazeny ocelové sloupy a budova získala novou střechu a exteriér.

výroba litinového nádobí Lodge

V roce 2002 uvedla společnost Lodge na trh litinové nádobí s ošetřeným povrchem tzv. "seasoningem" a ve svém oboru byla první. Před tím se litinové nádobí prodávalo bez povrchového ošetření, bylo opatřeno jen tenkou vrstvou karnaubského vosku, který měl zabraňovat rezavění v době, kdy se na nádobí nevařilo, nebo kdy bylo s ostatním zbožím na prodejně. Tento ve vodě rozpustný vosk se doma musel omýt, nádobí se potom muselo potřít olejem a takzvaně vypéct v troubě. Až potom se mohlo použít k vaření. Dnes je posledním krokem před zabalením hotového nádobí Lodge jeho nástřik sójovým olejem a zapečení při vysoké teplotě, čímž se vytvoří nepřilnavý povrch, který je připraven k okamžitému použití. Tomuto povrchu se říká "seasoning".

Krok 5 - Drhnutí

Nádobí přichází do rotujícího bubnu naplněného železnými pilinami. Piliny jsou vyvinuty speciálně k odloučení a očištění písku z litinového povrchu. Piliny se průběžně recyklují.

výroba litinového nádobí Lodge

Krok 6 - Čištění

Naše nádobí se čistí tryskáním jemným ocelovým granulátem. Uvnitř stroje se nádobí otryská ze všech stran. Potom spadne do koupele z ocelových pilin, mýdla a vody, která povrch ještě vylepší. Nerezové piliny jsou vyvinuty tak, aby byly v maximálním kontaktu s každým kouskem nádobí a bylo tak možné dosáhnout důkladného vyčištění.

výroba litinového nádobí Lodge

Krok 7 - Ošetření povrchu tzv. "seasoningem"

Když je litina dokonale čistá, zavěsí se nádobí na dopravník, kde proběhne ošetření litinového povrchu. Nejprve se nádobí opláchne horkou vodou a potom se osuší proudem horkého vzduchu. Nádobí se potom nastříkne rostlinným olejem a nechá se vypéct za vysoké teploty, která převyšuje maximální teplotu typické domácí trouby. Takto se vytvoří přirozený nepřilnavý povrch, který se s každým použitím už jen zdokonaluje.

výroba litinového nádobí Lodge

Krok 8 - Balení

Naši zaměstnanci provedou výstupní kontrolu nádobí, které se potom zabalí do biologicky rozložitelného papíru a vlnitého balicího materiálu. Nyní už jen musíme dostat nádobí k vám.

výroba litinového nádobí Lodge

 

Společnost Lodge již provozuje druhou slévárnu.

Nové slévárně se přezdívá „slévárna na třetí ulici“ (the 3rd Street Foundry); rozléhá se na ploše 11800 m2 a nachází se jen pár bloků od původní slévárny. Do provozu byla uvedena v listopadu 2017. Slévárna na třetí ulici má tavící centrum s dvěma indukčními pecemi, pískovací systém a dva tvarovací stroje Disamatic. Společnost Lodge provozuje v plném rozsahu obě slévárny, díky nové slévárně se tak její celková výrobní kapacita zvýšila o 75%.

výroba litinového nádobí Lodge

Dnes má společnost Lodge celkem pět tvarovacích strojů Disamatic, z nichž každý dokáže vyrobit 350-400 forem za hodinu. Každý týden expedujeme v průměru téměř 500 tun litinových výrobků — všechny prošly tavením, odléváním, tvarováním, povrchovou úpravou a balením zde v South Pittsburgu ve státě Tennessee, kde jsme doma už víc než 120 let.

Lodge Lodge Lodge Lodge

Máte dotaz?

Máte dotaz?

Tip: Pokud se Vám úkol zdá těžký, klikněte na tlačítko Jiný úkol

Pole označená * jsou povinná.